kausikorttibanneri_keltainen

Knights Valttia Påminnessa

Meidän seuran edustusjoukkue murskasi eilen sunnuntaina Påminnessa pelatussa ottelussa Puotinkylän Valtin numeroin 14-3. Alusta asti Knights asettui kuskin paikalle ja yllättävän huonolla jalalla liikkeellä ollut vierasjoukkue joutui yliajetuksi. Ottelua ei oltu pelattu kuin n. 6 minuuttia niin taululla komeilivat jo 4-0 lukemat ja jo siinä vaiheessa ottelu oli kättelyjä vaille selvä. Loppupelin katsojat hämmästelivätkin sitten Knightsin toinen toistaan kauniimpia maaleja, paria epäonnistunutta rangaistuslaukausta ja odottivat saadaanko kymppi täyteen.

Wainio tehokkain – myös Holopaiselle ja Ahokkaalle hatut

Wilhelm Wainio oli pelipäällä Valttia vastaan. Tuloksena voitto ja 3+3.
Wilhelm Wainio oli pelipäällä Valttia vastaan. Tuloksena voitto ja 3+3.

Wilhelm Wainio oli tuttuun tapaan tehokas ja nakutti hidastempoisessa ottelussa tehot 3+3. Janne Holopainen osui, lavanvaihdosta huolimatta, 3 kertaa ja saalisti kaupan päälle vielä 2 syöttöpistettä. Myös Teemu Ahokas löysi maalijyvän ja iski 3 maalia. Myös Henrik Himmelroos (1+3) oli tehokas.

Kuten jo otteluennakossa ennakoitiin niin herrat Antti Mähönen ja Risto Remes olivat näkyvimmässä roolissa vierasjoukkueessa, vaikka heitäkin oli vaikea erottaa Valtin harmaasta massasta.

Valtti ottelun maalikooste

Knights tilastot Valtti ottelusta

Knights M1

# Pelaaja Pelipaikka G A PIM + - SA GA SV
2Janne HolopainenHyökkääjä32072000
8Wilhelm WainioHyökkääjä33073000
13Henrik HimmelroosHyökkääjä13051000
17Teemu ManninenHyökkääjä02040000
19Teemu AhokasHyökkääjä30050000
22William JohnssonPuolustaja11072000
27Jarno LaukkanenPuolustaja00030000
45Kristians KilisMaalivahti00000000
47Matias LoskinPuolustaja01072000
49Keni RautioPuolustaja00021000
61Timo RuokolainenMaalivahti0000025322
62Teemu TuovinenHyökkääjä21073000
91Jesper GranöHyökkääjä01010000
97Patrick JuntunenPuolustaja10051000

Toimihenkilöt

Divarikarsintajuna meni

Knightsin (teoreettiset) mahdollisuudet nousta Divarikarsintapaikalle kokivat lopullisen niitin lauantaina kun lohkokakkosena oleva Blackbirds voitti otteluna Indians II vastaan ja karkasi 7 pisteen päähän Knightsista kun enää kolme kierrosta (eli 6 pistettä) on jäljellä. Näin tällä kertaa, mutta vielä on siis kautta jäljellä ja Knights haluaa tietenkin sijoittua lohkossa niin korkealle kuin mahdollista. Kuten jo edellä mainittiin niin kakkosdivaria on jäljellä 3 kierrosta ja näistä Knights pelaa kaksi seuraavaa vieraskentällä ja kauden viimeinen kakkosdivariottelu pelataan lauantaina 19.3.2016 klo 17.30 Påminessa ja vastustajana silloin Blackbirds.

Kakkosdivaritaulukko

SijJoukkueGPTieLGFGADiffPTS
12212183988539
22224190939734
322251641174732
422061741452932
522181521153727
622091791423726
722012138149-1120
822113129162-3317
922015113176-6214
1022016133189-5612
1122117135210-759
1222220130225-952

Vastaa

No Notify!